Fen Bilimleri

Fen Bilimleri

Fen Bilgisi, günlük hayatın bir parçasıdır. Her yaş grubundaki insanlar içinde yaşadıkları dünyayı yöneten temel prensipleri öğrenmek isterler. Özellikle 6-14 yaş grubu, çocukların en meraklı, en araştırıcı olduğu yaşlardır. Bu yaş grubunda çocuklar; gözlem yapma, biriktirme, araştırma, sınıflandırma, sıralama ve sorgulama yaparlar. Çocukların en çok merak ettikleri, en çok soru sordukları konular büyük oranda Fen Bilgisi konularıdır. Uçurtma nasıl uçuyor, gemiler nasıl yüzüyor, gökkuşağı nasıl meydana geliyor; uzayda insan nasıl yürüyor öğrenmek isterler. Oyuncakları söker, onların nasıl çalıştıklarını araştırır, anlamaya çalışırlar ve çalışırken saatler geçirirler, incelemekten, araştırmaktan yorulmazlar. Bir konuyu öğrendikçe, o konuyla ilgili yeni sorular sorarlar; Duman nereye gider, televizyona resimler nasıl gelir, karanlık nasıl oluşur gibi sorularla anne babalar ve öğretmenler sık sık karşılaşırlar. 

Öğrencilerin bu sorularına verilecek doğru yanıtlar fen becerilerinin gelişmesine katkı sunarken, pratik hayattaki becerileri de artacak ve fenle birlikte diğer konuları öğrenmeleri de kolaylaşacaktır. Dolayısıyla her zaman, her yerde; her konuda; bir problemin kurulması, konu hakkında bilgi ve veriler toplanması, açıklama, organizasyon, veriler arasında ilişki kurma, karar verme, sonuca gitmede de fen bilimleri etkili olacaktır. Problem çözerken veya karar verirken; yaratıcı düşünme becerisi kullanırken, alternatifler içinde en iyi ihtimali hesaplarken, mümkün olan en iyi kararı verebileceklerdir.

Fen Bilgisi' nin bu önemine rağmen, yeterince öğretebiliyor muyuz? Anadolu Liseleri giriş sınavındaki başarı oranının incelenmesi ilginç bir sonuç ortaya çıkarmış ve YKS giriş sınavına katılan son sınıf öğrencisinden 35 bininin sıfır puan aldıklarını medyaya yansıyan bilgilerden öğreniyoruz. Bu olumsuz durumdan kurtulmanın yollarından biri de öğrencilerimize Fen Bilgisi'nin önemini anlatarak sevmelerine katkı sunmaktır. Öğretmenler olarak bize düşen görev, çocuklarımızın Fen Bilgisi'ne olan meraklarını canlı ve işler tutmaktır.  Bu nedenle öğrencilerimize ilgilerini çeken kavramlar, deneyler, kurallar ve çözümler oluşturmalarına zemin yaratacak etkinlikler sunarak, problemlerini çözme yeteneklerini geliştirerek çevreleri ile iletişim kurmaları, karşılaştıkları problemlerini çözmelerini daha da kolaylaşacak çözüm üretmelerine katkı sunmak kurumumuzun hedefleri arasındadır.